FOGTÖMÉSEK
A szúvas foganyag eltávolítása után valamilyen tömőanyaggal egészítjük ki a fogat és rekonstruáljuk az eredeti fogformát. Manapság kompozit (esztétikus, fehér) és amalgám tömések készülnek. Rendelőnkben szinte kizárólag esztétikus tömések készülnek.
Az kompozit (esztétikus) tömőanyagok fogszínűek, a front és rágó fogak is tömhetőek velük. Anyagukat tekintve, műanyag mátrixban lévő különböző méretű ásványi anyagok őrleményei. Allergia ezen anyag összetevőivel szemben is kialakulhat – mint szinte minden anyaggal szemben – de igen ritka. A tömés több lépésben történik, melynek során a kompozitot több részletben helyezzük a fogüregbe és minden részlet után speciális kék fénnyel megvilágítva köt meg. Az egyszerű töméstől a bonyolultabb fogfelépítésekig is széles körben alkalmazható tartós, esztétikus tömőanyagok. Manapság a fényrekötő esztétikus anyagok között van olyan, mely speciálisan a hátsó fogakhoz alkalmazható, keménysége megközelíti az amalgámét. A kompozit tömőanyag a tömés készítése során a nedvességre érzékeny a megkötésig. Ezért amennyiben nem szárítható ki a fogüreg megfelelően, (nehezen hozzáférhető, hátul lévő fogak) úgy ajánlatosabb másféle tömőanyagot használni.
Régi amalgámtömés cseréjét mindenképp javasoljuk, ha mellette másodlagos szuvasodás fedezhető fel, vagy esztétikailag zavaró.
Az amalgám tömés különböző fémek reszelékének és a higanynak az ötvözete. Évtizedek óta használják a rágófogak tömésére, előnyös tulajdonságuk, hogy erős, tartós tömések készíthetők vele, és könnyű az anyaggal dolgozni. Hátrányos tulajdonságuk anyagukból és nem esztétikus mivoltunkból adódik. Fém volta miatt az amalgám vezeti a hőt, az elektromosságot, és a nyálban oldódva kiválhatnak belőle fémionok, (mint például a higany) melyek egyes vélemények szerint káros hatással vannak szervezetünkre. Bár hajhullást és bőrkiütéseket is tulajdonítanak ennek a tömőanyagnak, de tudományos vizsgálattal csak némi – egészségügyi határértéken belüli – vér higanyszint emelkedést sikerült kimutatni, több amalgám töméssel rendelkező pácienseknél. Nagyobb higany szint emelkedés a tömés készítés napján , vagy annak eltávolítása napján tapasztalható átmenetileg. Az amalgám allergia az amalgám valamely összetevőjével szembeni allergiát jelenti; fennállása esetén a tömés melletti nyálkahártyán látható piros duzzanat, gyulladás. A tömés eltávolítása után a tünetek megszűnnek.
Fogszuvasodás megelőzése
A legtöbbet akkor tesszük fogaink épségének megőrzéséért, ha rendszeresen, legalább félévente járunk fogorvosi ellenőrzésre, illetve fogkőleszedésre.
Az ellenőrzés, illetve szájhigiéniai kezelés során időben észre lehet venni minden apró elváltozást. Félévenként akkor is javasolt felkeresni fogorvosunkat egy fogászati szűrővizsgálatra, ha látszólag nincs semmilyen panaszunk.
A fogtömés fajtái
- Amalgám tömés
A legtöbb fogorvos gyakorlatban már nem javasolja használatát, kevésbé tartós, nem tud elég pontosan illeszkedni a lyukhoz, ezért mellette könnyebben alakulhat ki szuvasodás, az egészségre káros anyagok oldódhatnak ki belőle. - Esztétikus fehér tömés
Pontosabban illeszthető a fogba, beleragad, nem esik ki olyan könnyen, mint az amalgám. Színe szinte teljesen azonos a fogéval, így szabad szemmel alig észrevehető. - Inlay/onlay
Speciális tömésfajta a szuvas fog kezelésére. A megfelelő előkészítés után a fogorvos egy pontosan formára készített fogbetétet (inlay, onlay) helyez a fog előkészített részébe. Nagyobb fogszuvasodás esetében javasolt.
Az esztétikus fehér fogtömés
Kisebb és közepes méretű szuvasodások ellátására alkalmazható mind az elülső, mind a rágófogakban. A tömőanyag rendkívül erősen és résmentesen tapad a fogszövethez. Az így elkészült tömés rendkívül tartós és esztétikus.
A fényre kötő kompozit esztétikai fogtömés előnye még, hogy a fogak eredeti színe és alakja visszaállítható. Az esztétikus fogtömés nem egyszerűen fehér színű, hanem több színből keveri ki a kezelést végző fogorvos, hogy az adott foghoz a lehető leginkább hasonló színnel rendelkezzen, így a fogtömés gyakorlatilag teljesen láthatatlanná válik.
Barázdazárás
Sajnos sokan nincsenek tisztában a barázdazárás fontosságával, pedig ezzel a módszerrel nagy mértékben meg lehet akadályozni a barázdákban induló fogszuvasodást. Ez a kezelés elsősorban gyermekkorban válik szükségessé, így a szülőknek érdemes odafigyelni erre.
A barázdazárás egyáltalán nem fájdalmas, csupán apróbb kellemetlenségekkel jár a gyermek számára (savanyú íz, szájnyitás pár percig), így kedvező alkalmat nyújt a fogorvossal, fogászattal való megismerkedéshez.
De mi is az a fogbarázda?
A fogbarázda a kisőrlő és nagyőrlő fogak rágófelületén található, pontosan a rágáshoz szükséges kiemelkedő csücskök között. Ezek a barázdák lehetnek túl mélyen, mely esetén az nehezen tisztítható, így könnyedén elkezdődhet a fogszuvasodás.
A barázdazárás menete
Minden esetben egy alapos tisztítással kezdődik a kezelés, majd fúrás nélkül különleges, nagy behatoló képességű tömőanyagot visz fel a fogorvos a fog felszínére, amely befolyik a barázdák mélyére, így elzárja a szuvasodást keltő lepedék bejutásának útját.
Az anyag 2-3 évig garantálja az alatta lévő fogállomány épségét. Ennek elteltével a barázdazárást ajánlatos megújítani, mivel az kopik.
Inlay, onlay
A nem megfelelő fogápolás vagy egyéb fizikai, illetve kémiai hatások következtében a fogon megtapadó lepedékben előbb-utóbb elszaporodhatnak olyan baktériumok, amelyek az ételek lebontásáért felelősek. Azonban a nyomukban keletkező savak nemcsak az ételmaradékokat, hanem a fog szövetét is elkezdik lebontani. Így alakul ki a szuvasodás.
Amennyiben a fogszuvasodás már előrehaladottabb állapotú, egy sima fogtömés nem lesz már elegendő, ugyanis nem rendelkezik a kellő stabilitással és teherbírással.
A kezeléseink során elsődleges célunk a fogak megőrzése, így a nagyobb foglyukak esetére is kínálunk esztétikus, természetes hatású és tartós megoldást. Ez a megoldás a fog állapotától függően lehet inlay vagy onlay, amelyeket egyszerűen csak fogbetéteknek nevezünk.
Mik az előnyei a fogbetéteknek (inlay / onlay) az Ön számára?
A fogbetétek segítségével tartósan helyre lehet állítani a fogakat. Nagy teherbírásúak, esztétikusak és nagy a rágóstabilitásuk. Inlay vagy onlay alkalmazásával konzerválható a fog, és nem szükséges a pótláshoz lecsiszolni a fogkoronát. A betétek lenyomatvétellel, fogtechnikai laboratóriumban készülnek, így teljes mértékben egyediek és alkalmazkodnak a páciens adottságaihoz.
Nagyon fontos még azt is megemlíteni, hogy a fogbetétek nem tartalmaznak semmiféle allergén anyagot, így biztonsággal alkalmazhatóak bárkinél.
Mi az inlay?
Az inlay egy ragasztott fogtömés, szilárd porcelán betét, amit egyénre szabottan, laboratóriumban a fogtechnikus készít el, majd ezután kerül beragasztásra. Az inlay fogtömés elsősorban őrlőfog felépítésekor alkalmazott technológia, amikor a fog letört, vagy a szuvasodás túlságosan nagymértékű.
Mi az onlay?
Az onlay is egy betét, tehát nagyon hasonlatos az inlay-hez. A különbség abban rejlik, hogy az onlay-t nagyobb kiterjedésű lyuk esetében használják, amikor a teljes rágófelületet be kell fedni, és a fog károsodása már túlságosan nagy ahhoz, hogy inlay kerülhessen az adott felületre, mert nem csak a rágófelszín, hanem a fogcsücsök is károsodott és ellátást igényel.