FOGFEHÉRÍTÉS

Mikor alkalmazzunk fogfehérítést?
Amennyiben elszíneződtek vagy foltossá váltak fogai, vagy egyszerűen csak szeretne egy fiatalosabb megjelenést, a fogfehérítés lehet Ön számára az ideális kozmetikai fogászati kezelés.

Többféle fogfehérítési eljárás is létezik, éppen ezért nem árt utána olvasni a tényleges hatékonyságuknak. Általában a leghitelesebb források maguk az ügyfelek, érdemes elolvasni a véleményüket vagy beszélni családtagokkal, ismerősökkel, akik végeztettek már hasonló kezelést.

Mitől színeződhetnek el a fogaim?

A fogak elszíneződésének számos oka lehet:

  • leggyakrabban az elfogyasztott italok és ételek okoznak elszíneződést, amelyek idővel bejutnak a fogzománc alsóbb rétegeibe, ahonnan már nem lehet eltávolítani azokat egy sima fogmosással (kávé, tea, szintetikus ételszínezék, stb.)
  • dohányzás
  • elszíneződött tömések
  • gyökérkezelés

Fogfehérítés előtt
A fogfehérítést megelőzően érdemes részt venni egy fogászati szűrésen. Amennyiben a konzultáció során a fogorvos szuvas fogat talál, vagy úgy ítéli meg, hogy gyökérkezelésre lenne szüksége a páciensnek, úgy érdemes elvégeztetni a kezeléseket még a fogfehérítés előtt. Érdemes a régi töméseket is kicseréltetni, illetve leszedetni a fogkövet.

Teljes fogazat fogfehérítése:

Ez két féleképpen történhet, a rendelőben a fogorvos által, illetve otthon önállóan, sínnel. Mi, rendelőnkben a két módszert kombinálni szoktuk, mivel tapasztalatunk szerint így tartósabbá válik a hatás, a fogak világos színe.

A teljes fogazat fehérítése előtt nagyon fontos és elengedhetetlen a fogászati szűrővizsgálat, a szúvasodások ellátása, elégtelen réses tömésszélek megszüntetése…stb.

A rendelői fogfehérítés során az íny védelme mellett peroxid tartalmú gélt teszünk a fogak külső felszínére és lámpával kb. 15 percig megvilágítjuk. A zselé eltávolítása után speciális polírozó pasztával kezeljük a fogzománcot, így pótoljuk az ásványi anyagokat.

Az otthoni fehérítéshez lenyomat alapján fogtechnikus készít átlátszó, rugalmas sínt. Ebbe kell a páciensnek a fogorvostól kapott gélt az előzetes útmutatás alapján belefecskendeznie, majd a fogaira felhelyeznie. Naponta 3-4 órát kell a sínt használni kb. 2 hétig, ha kombináltan alkalmazzuk a rendelői fehérítéssel akkor kb. 1 hétig.

A teljes fogfehérítés nagy többségben fájdalmatlan kezelés. Ha mégis valamelyik fog érzékennyé válik akkor a kezelést fel kell függeszteni, míg a tünet meg nem szűnik utána lehet folytatni.

Gyökérkezelt fog fehérítése:

gyökérkezelés után 1-2 évvel elsötétülhetnek, sötétbarnává-sötétszürkévé válhatnak a kezelt fogak. Esztétikailag különösen rossz hatású, ha ez a felső front fogak valamelyikén következik be. Ekkor merül fel, válik szükségessé egyetlen fog fehérítése.

Ez a következőképpen történik, röviden: a régi tömés és a gyökértömés tetejének eltávolításával egyidejűleg a nagyon elszíneződött, puha, fekete színű foganyagot is eltávolítjuk. A gyökértömés tetejének alábélelő anyaggal történő lezárása után tesszük a fogba a fogfehérítő anyagot, mely hidrogén-peroxid vagy karbamid-peroxid tartalmú zselé, folyadék. Ideiglenes tömőanyaggal való zárás után néhány nappal megismételhető a kezelés a kívánt színhatás eléréséig. Végül fehér, esztétikus tömőanyaggal állítjuk helyre a fog eredeti formáját.

FOGKŐELTÁVOLÍTÁS

Miért fontos a fogkő eltávolítás?
Az évtizedek alatt megváltozott táplálkozási szokások miatt egyre nagyobb hangsúlyt kell fordítani a szájápolásra, mely nemcsak a saját fogazat megtartását segíti, hanem az elkészült fogpótlások, implantátumok élettartamát is meghosszabbítja.

A legkisebb ínygyulladás is veszélyezteti és kudarcra ítélheti a precíz beavatkozásokat. Az ínygyulladás gyakori oka lehet a fogkő képződés.

 

Mi a fogkő, hogyan alakul ki?

A rendszeres fogmosás és fogselyem használat segítségével a lepedék nagy része eltávolítható a fogakról, de házilag a még nagyon lelkiismeretes fogtisztítással sem tüntethető el 100%-osan. A lepedékben idővel a nyálból származó mészkristályok rakódnak le, ami fogkő képződéshez vezethet.

A fogkő kialakulásának megelőzése érdekében ezért érdemes dentálhigiéniás kezeléseken részt venni, amely során teljes mértékben el tudják távolítani a lepedéket. A fogkő képződés üteme és mértéke mindenkinél egyedi, függ az életmódtól és egyéni adottságoktól is.

Leggyorsabban és leggyakrabban a felső őrlőfogak orca felőli, valamint az alsó metszőfogak nyelv felőli felszínén rakódik le. A fogkő erősen tapad a foghoz, ezért nem lehet egyszerű fogmosással eltávolítani.

 

Milyen rövid- és hosszú távú következményei lehetnek a felgyülemlett, kezeletlen fogkőnek?
A fogkő képződés idővel látványos lerakódások formájában jelentkezhet a fog és az íny találkozásánál, amely egyáltalán nem nyújt esztétikus látványt. El is színezheti a fogakat, hiszen megköti a kávét, teát, dohányfüstöt, valamint az ételekből származó mesterséges színezéket, amelyek bejuthatnak a fogzománc alsóbb rétegeibe is. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kellemetlen lehelet fő oka általában nem is a fogszuvasodás, hanem a fogkő. A fogkő az ínyt irritálva gyulladást, a továbbiakban pedig fogágy betegséget, csontpusztulást, a fogak kilazulását, majd elvesztését okozhatja.

 

A fogkő eltávolítás menete
A fogkő eltávolítást egy konzultáció és fogászati szűrés előzi meg klinikánkon. Ennek során a fogorvos megbeszéli Önnel a kezelés menetét és átad egy kezelési és költség tervet.

A fogkő leszedés során az ultrahangos készülék leválasztja a fogfelszínről a lerakódott lepedéket, elszíneződéseket és fogkövet, miközben vízzel mossa, hűti a fogakat. A kezelés miatt a fogfelszín karcolódhat, ami miatt a fogkő gyorsabban kiújulhat.

Éppen ezért ajánlott elvégeztetni az ún. Air brush só polírozást is, amely során a fogak felszínét újra “simává”, karcmentessé tesszük. A beavatkozás gyors és fájdalommentes, a páciensnek további fizikai megterhelést nem jelent.

A polírozást követően kerülhet sor az íny- és tasakkezelésre. Ennek során fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő oldatokkal ecsetelik az ínyt, ami nemcsak a baktériumokat pusztítja el a tasakokban, hanem serkenti az esetleges sebgyógyulást, valamint visszaállítja a szervezet helyi védekező reakciójának egyensúlyát is.

 

Milyen gyakran érdemes fogkő eltávolítást végeztetni?
A fogkőképződés mennyisége egyénileg eltérő, ezért az orvosaink által javasolt időközönként célszerű megismételni a kezelést. Általában félévenként időszerű, így egybeesik az egyébként is szükséges féléves fogászati kontroll időpontjával. A rendszeres fogkő eltávolítás a fogágy betegségeinek nagy része megelőzhető, ami hozzásegíthet ahhoz, hogy fogainkat egy életen át megtarthassuk.